Blíženci - Dvojhlavý biceps

Jún sa blíži ku koncu a my si teda priblížime znamenie Blížencov. Táto starogrécka báj rozpráva o dvoch svalnatých bratoch, ktorí sa zblížili natoľko, že ich nedokázala rozdeliť ani smrť. A tak, ako sa k sebe nakláňajú hlavy legendárnej dvojice v rovnomennom súhvezdí, tak sa k sebe majú i obe anatomické hlavy azda najznámejšieho svalu ľudského tela - dvojhlavého svalu paže.
 
Máte to v paži?
 
Takmer každý pozná bicepsový zdvih s činkou, ktorý sa stal klasickým symbolom posilňovania. Moderným a prirodzenejším spôsobom oproti činkám je zase guma na cvičenie. Veď svalová hmota bicepsu na hornej končatine je nápadná na prvý pohľad aj u netrénovaného človeka. Základnou náplňou práce tohto galejníka paže je totiž ohýbanie lakťa.  Keď sa na to pozrieme zblízka, bez tejto aktivity by sme sa napríklad nedokázali najesť, či vychutnať šálku čaju. A ani nikoho objať! Väčšina bežných činností sa teda vykonáva v pracovnom priestore pred telom a biceps sa zviditeľňuje prakticky za každých okolností. Fanatickí kulturisti sa dokonca dopracujú k objemu paže až 62 centimetrov. Proste, majú to v paži!
 

Dvojhlavy-biceps-fitlopta-2

Da Vinciho úvahy
 
Záhada dvojhlavého svalu vŕtala už v hlave samotného Leonarda da Vinci. Fascinovala ho úžasná spolupráca súrodencov, dlhej i krátkej hlavy bicepsu. Obaja svaloví blíženci visia na svojich šľachách ako horolezci na skalnatom masíve lopatky, ale každý na inom štíte. Ak sa poškodí šľacha dlhej hlavy, zostáva ešte krátka hlava a lakeť sa stále dokáže  dobre ohnúť. Okrem toho, Leonarda zaujala aj ďalšia hádanka. Všimol si, že sval mal vždy mohutnejšie kontúry a väčšiu silu, ak ohol lakeť a otočil ruku zaťatú v päsť smerom k tvári. Svojou geniálnou rukou to všetko namaľoval i zapísal. V jeho zrkadlovom písme sa odzrkadľuje schopnosť vojsť za zrkadlo poznania o dvesto rokov skôr než ostatní učenci a anatómovia. Da Vinci už v roku 1510 rozpoznal, že biceps paže nie je len ohýbačom lakťa, ale je aj silným rotátorom predlaktia.
  
Vláda pevnej ruky
 
Dvojhlavý ťahúň paže má silné ambície a v záujme moci robí kompromisy. Vie sa dohodnúť aj s opozíciou, trojhlavým svalom, ktorý je hlavným vystieračom lakťa. Tak ako mnohých politikov, aj ich zbližuje spoločný záujem: vláda pevnej ruky! Dokazuje to hneď ďalší anatomický hlavolam, v ktorom hrá biceps tiež hlavnú úlohu. Tento prastarý trik sa volá ´´železná ruka´´ a spočíva v tom, že ani výnimočne fyzicky disponovaný muž nie je schopný inštruktorovi nasilu ohnúť vystretú hornú končatinu v lakti. Častokrát sa ukazuje adeptom Aikido, má sa tým preukázať pozitívna sila a energia mysle. Fenomén bol mnohokrát naživo predvádzaný a nafilmovaný, takže podvod je vylúčený. Aby to fungovalo stačí málo – dokonale ovládať funkčnú anatómiu lakťa, úplne zrelaxovať biceps a nechať triceps, nech si vybaví účty.

 

Viac hláv - viac rozumu! Alebo viacej sily ? Sila hýbe pažou, ale rozum hýbe kolesom dejín. To je skutočný Da Vinciho kód…

 

Julo-Kazimir-foto
 
MUDr. Július Kazimír - Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. Propaguje pohybové a športové aktivity, vo voľnom čase píše, hrá golf a skladá vlastné folkové piesne.

 

Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte nás na Facebooku alebo si prezrite 100 % originálne medicínske rehabilitačné pomôcky v eshope Layla.